banner

Menu

 Linux - Opis dystrybucji Linux


Jeśli tego jeszcze nie wiesz to: tak naprawde linuks to jadro systemu, a dystrybucja to jądro systemu wraz ze zbiorem aplikacji oraz narzędzi oraz instalatorem.
Wiele początkujących osób ma dylemat, jaką dystrybucję zainstalować i zadają pytania na grupach dyskusyjnych typu: chciałbym zainstalować sobie linuxa, co polecicie. Każdy jednak poleci najczęściej swoją ulubioną dystrybucje, ale trafiają się również bardzo dobre odpowiedzi: zainstaluj taką jaką ma twój znajomy. Generalnie dla początkujących polecane są dystrybycje: Mandrake oraz Red Hat - czy polska wersja Red Hata "Aurox", z racji tego iż są bardzo łatwe w instalacji, mają wygodne narzędzia do partycjonowania dysku, miły interfejs, szereg konfiguratorów, bardzo wiele narzędzi jest dostarczanych wraz z tymi dystrybucjami co sprawia że komputer jest od razu po instalacji gotowy do pracy.
 Krótkie porównanie dystrybucji

  Mandrake
Dystrybucja uważana za najprostszą w użytkowaniu, instalacja tej dystrybucji nie powinna stwarzać problemów osobie troszkę znającej się już na komputerach. Bardzo wiele wersji językowych w tym polska. Mandrake dostarcza użytkownikowi bardzo dużo aplikacji oraz narzędzi programistycznych czy administracyjnych zazwyczaj jest to oprogramowanie najnowsze na rynku, co przez jednych uważane jest za plus, a przez innych za minus, gdyż wersje te nie są jeszcze dokładnie przetestowane. Jednak o wersji 8.0 Traktopel firma MandrakeSoft zaczyna zrywać z wizerunkiem dziurawej i niestabilnej dystrybucji i wciąż robi na tym polu ogromne postępy.

zalety:
- prosty w instalacji i obsłudze
- duża ilość gotowego oprogramowania (potężne objętościowo repzytoria pakietów .rpm dostępne przez ftp)
- wygodne i szybkie zarzadzanie pakietami - urpmi
- kompletne środowiska graficzne KDE i GNOME oraz inne
- instalacja w języku polskim
- wzorcowy instalator

wady:
- słabsze komoputery mogą narzekać na powolność, dlatego by korzystać z KDE czy GNOME trzeba mieć minimum 128MB ramu i procesor taktowany zegarem ok. 500MHz lub lepszym


  SuSE
Jest dystrybucja komercyjna, za darmo można jedynie zainstalować ją z sieci, poza tym dostępna jest jedynie w wersjach pudełkowych (7 x CDROM, 1 x DVDROM i podręcznik), być może suma ok. 600 PLN może się wydwać zbyt wygórowana, ale za to dostajemy stabilną i bogatą także w komercyjne aplikacje dystrybucję oraz dobre wsparcie techniczne. SuSE bazuje na pakietach .rpm .

zalety:
- stabilność
- wsparcie techniczne producenta
- elastyczność
- zarządzanie systemem YaST

wady:
- cena
- wymagania sprzętowe nowych wersji

  Red Hat
O tej dystrybucji można powiedzieć prawie to samo co o Mandrake, jednak jest to dystrybucja troszeczke trudniejsza od Mandrake, przedewszystkim w administarcji, ale i tak uważana za prostą w obsludze, Od Mandrake wyrónia ją równiez to iż instalator nie posiada polskiej wersji (można jednak wybrać dystrybucję Aurox stworzoną na bazie RedHata przez i dla Polaków).

minimalne wymagania sprzętowe: - procesor x86 Intela lub zgodny z nim model istnieje wersja dla użytkowników pracujących na platformie SPARC i przy komputerach z procesorami Alpha firmy DEC (obecnie Compaq)
- RAM: 64 MB (tryb tekstowy), 128MB (tryb graficzny)

zalety:
- łatwa instalacja w środowisku graficznym
- dobra detekcja sprzętu
- najlepsza pomoc techniczna
- uproszczona konfiguracja

wady:
- posiada więcej dziur i niedoróbek niż Debian czy Slackware
- brak polskiej instalacji
- toporny system zarządzania pakietami

  Slackware
Dydstrybucja ta stworzona została w 1992 roku i uważana jest za dystrybucję dla bardziej zaawansowanych użytkowników, nie posiada żadnych konfiguratorów. Patrick Volkerding zdecydowanie postawił na stabilność i bezpieczeństwo, w zamian za nieco wcześniejsze wersje oprogramowania zyskujemy system doceniany przez administratorów sieci.

zalety:
- jedna ze najbardziej stabilnych dystrybucji
- małe wymagania sprzętowe

wady:
- kłopotliwa polonizacja
- uboższy zestaw aplikacji
  Debian GNU/Linux
Całkowicie darmowa dystrybucja, tworzona przez luźno powianą grupe programistów, a nie jak w większości przypadków konkretną firmę. Tak jak w Slackware postawiono największy nacisk na stabilność i bezpieczeństwo. Oprogramowanie dostępne jest w formie pakietów .deb, Do pobrania z sieci jest osiem krążków z oporgramowaniem, co czyni z Debiana jedną z bogatszych w pakiety dystrybucji, dodatkowo istniej możliwość zainstalowania Debiana z jądrem GNU/HURD, powoli dojrzewającym, kolejnym systemem UNIX'owym. Jednak trudno szukać w niej konfiguratorów i kreatorów co czyni z Debiana dystrybucją dla zaawansowanych.
Ostatnimi czasy pojawiło się sporo dystrybucji Live (uruchamianych z płyty CD), najpopularniesza z nich, Knoppix to nic innego, jak zainstalowany na płycie Debian.

zalety:
- stabilny
- szczególny nacisk na bezpieczeństwo - małe wymagania sprzętowe
- elastyczny

wady:
- trudno się doszukać ale: tylko dla zaawansowanych
  Gentoo
Gentoo to dystrybucja bazująca na archiwach ze żródłami, praktycznie wszystko należy sobie skompilować samemu (pomaga w tym system flag), co jest czasochłonne i raczej trudne dla niezaawansowanych użykowników. Jednak w zamian za te niedogoności otrzymujemy stabilne środowisko pracy idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz świadoomość, że zainstalowane oprogramowanie jest maksymalnie dostosowane do architektury sprzętowej naszego komputera.

zalety:
- stabilność
- szybkość działania aplikacji
- małe wymagania sprzętowe
- elastyczność
- rewelacyjny system zarządzania skryptami startowymi

wady:
- konieczność kompilacji prkatycznie każdej aplikacji
WiciuPowered by Wilug - IT Solution 4u-Copyright © Wiciu - http://www.wilug.co.uk